فرز و مینی فرز از ابزارهای برشی و سایشی الکتریکی هستند و برای انجام کارهای خانگی، ساختمانی و صنعتی کاربرد دارند. به دلیل کاربرد گسترده این وسیله الکتریکی، قصد داریم در این مقاله آموزش کار با مینی فرز و فرز را به صورت مرحله‌به‌مرحله بررسی کنیم. آشنایی با نحوه برش با مینی فرز و فرز به صرفه‌جویی در وقت و انرژی کمک کرده و با انجام کار به صورت اصولی از بروز خطرات کار با مینی فرز و فرز جلوگیری خواهید کرد.

آموزش کار با مینی فرز
تمامی دستورالعمل ها و راهنمایی های همراه با دستگاه را به خوبی مطالعه کنید

یکی از مهمترین بخش های کار با دستگاه های برش این است که کاربر به صورت کامل با دستگاه آشنایی داشته باشد به این جهت مطالعه دستورالعمل هر دستگاه کاری مهم می‌باشد.

انتخاب دیسک های مناسب

دیسک‌های بسیار متنوعی برای کار با مینی فرز و فرز وجود دارد؛ نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، استفاده از صفحه برش مناسب در انجام هر مرحله از کار است. به‌عنوان مثال دیسک‌های برش برای برش انواع متریال مانند: سنگ، فلز، آهن، لوله و کاشی مورداستفاده قرار می‌‌گیرند. دیسک‌های دیگر مثل صفحه سنباده و پد پولیش برای سمباده کشیدن در مرحله پایانی کار با مینی فرز و فرز مورداستفاده قرار می‌گیرند.

در هر دو مرحله برش و سمباده‌کشی استفاده از ماسک محافظ صورت را فراموش نکنید؛ زیرا احتمال پرتاب خرده‌های اجسام در چشم‌ها هنگام برش با مینی فرز و فرز بسیار بالا است. همچنین طریقه بستن صفحه سنگ فرز را به‌خوبی یاد بگیرید تا صفحه بدون هیچ ایرادی روی دستگاه نصب شود.

محیط کار خود را امن کنید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در آموزش کار با مینی فرز و فرز باید به آن اشاره کنیم، استفاده از تجهیزات ایمنی کامل پیش از آغاز کار با این دستگاه است. پرتاب شدن براده‌های فلز، چوب یا اجسام دیگر در چشمان یکی از خطرات کار با مینی فرز و فرز محسوب می‌شود؛ برای جلوگیری از بروز این خطر باید از صورت و چشمان خود با استفاده از شیلد محافظ صورت یا عینک ایمنی محافظت کنید.

برای محافظت از دستان از دستکش ایمنی ضدبرش، برای محافظت از بازوها از لباس کار ایمنی آستین بلند و برای جلوگیری از مزاحمت صوتی از گوشی ایمنی استفاده کنید. از زدن ماسک ایمنی چند لایه مخصوصا هنگام برش سنگ به دلیل ایجاد غبار، به‌هیچ‌عنوان غافل نشوید.

باتوجه‌به خطرات کار با مینی فرز و فرز، هنگام کار حتما از دستکش ایمنی ضدبرش استفاده کنید. قیمت دستکش ضد برش بسیار مناسب بوده و از آسیب رسیدن به انگشتان و دست‌ها هنگام کار و برش یا مینی فرز جلوگیری خواهد کرد.

مینی فرز را محکم و به درستی در برابر جسمی که می خواهید بر روی آن کار کنید، نگه دارید

در بررسی روش برش اهن با سنگ فرز یا سایر قطعات با این وسیله، یکی از مهم‌ترین نکات نگهداشتن اصولی آن است. برای این که هنگام کار با مینی فرز و فرز، دستگاه در دستان شما تعادل داشته باشد، با یک دست خود دسته جانبی و با دست دیگر خود بدنه دستگاه را نگه دارید. نگهداشتن مینی فرز و فرز با دو دست یک اصل اساسی هنگام کار با مینی فرز است.

پیش از این که دستگاه را روی سطح موردنظر بکشید، اجازه دهید دور چرخش دستگاه کامل شود. نیازی به وارد کردن فشار بیش‌ازحد به دستگاه نیست؛ با ثابت نگهداشتن فرز روی سطح موردنظر و چرخش صفحه دستگاه، برش انجام می‌شود. اگر فشار بیش‌ازاندازه به دستگاه وارد کنید، دستگاه قلاب کرده و ممکن است صدمات فیزیکی برای شما به بار بیاورد.

انتخاب مینی فرز متناسب با پروژه و اهداف شما

مینی فرز های برقی بسیار قدرتمند هستند و برای پروژه هایی با حجم بالا که در فضاهای بزرگ انجام می شوند، بسیار مناسب می باشند. مینی فرز های بادی قدرت کمتری دارند اما استفاده از آن ها آسان است و از قدرت مانور بالایی برخوردارند. این دسته از مینی فرز ها برای کارهای کوچکتر و در فضاهای تنگ مناسب هستند.

مینی فرز را در راستای جسم و در راستای دسته های آن حرکت دهید تا از ضربه های رو به عقب دستگاه جلوگیری کنید

این کار به جلوگیری از لیز خورد دیسک بر روی قطعه ی مورد نظر شما کمک می کند و از ایجاد آسیب و خراب شدن کار شما جلوگیری می کند. پس از پایان کار، دستگاه مینی فرز را به آرامی از روی سطح بردارید.

این مورد به خصوص در ساب زدن پشت سنگ ها در نصب سنگ اسلب با چسب مگاپوکسی کاربرد بسیار دارد.

آموزش کار با انواع مینی فرز

استفاده صحیح از مینی فرز همیشه به شما کمک میکند که بتوانید بهترین کارایی را از دستگاه خود بگیرید.

از شما دعوت می‌کنیم تا با مطالعه کامل این مقاله و یادگیری اصول کار با مینی فرز، به افزایش عمر دستگاه خود کمک کرده و کارهایتان را با سرعت بیشتری پیش ببرید.

دانستن نکات ایمنی مربوط به کار با این دستگاه، خطرات کار با مینی فرز و فرز را به حداقل می‌رساند؛ علاوه‌بر این، با استفاده اصولی از مینی فرز و فرز، عمر دستگاه طولانی‌تر شده و تا مدت‌ها می‌توانید از این دستگاه استفاده کنید.

 

 

1 دیدگاه در “آموزش کار با مینی فرز (برای همه برندها)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *